Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΚ:Έβδομη αγωνιστική

Ήττα -σοκ του Εργοτέλη απο τα Δειλινά !!!!!
Αυτό που διαφαινόταν τόσο καιρό έγινε παραγματικότητα...
Ο πολύ κακός Εργοτέλης που δεν είχε πείσει μέχρι στιγμής για την αξία του γνώρισε δικαιη ήττα απο το Δειλινό και έδωσε νέο χρώμα στο πρωτάθλημα.Η ομάδα του Γ.Μακράκη δεν δικαιολογεί μέχρι στιγμής την ταμπέλλα του φαβορί ,αναλογιζόμενων των εμφανίσεων της.Η ήττα αυτή σε συνδυασμό και με κάποια άλλα προβλήματα που υποβόσκουν ενα μήνα τώρα ,ίσως δημιουργήσει πολλές φουρτούνες στο κιτρινόμαυρο καράβι..
Ο Ηρόδοτος είχε εύκολο έργο με αντίπαλο εκ των ουραγών Φιλαθλητικό.
Ο Κύδωνας ατενίζει με αισιοδοξία το μέελον μετα την επικράτηση επι της Αναγεννήσεως στον Κλαδισσό, και συνδυασμό με την ήττα του Εργοτέλη,"χαμογελά"  για την συνέχεια...
Δεύτερη σερί νίκη για τον Ανδρογέα, και πλασσάρισμα στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας για ττην ομάδα του  Κασαπίδη.Επιβλήθηκε επι της Μεσαράς στην έδρα της!!!!(Αλικαρνασσός).
Επίδειξη δύναμης έκανε και ο Χερονάσσιος επι της ουραγού ομάδα του Μακρύ Γυαλοού , τον Λιβυκό.

Αναλυτικά:
Έχει τον τρόπο
Κόντρα στον Εργοτέλη βρίσκει τον εαυτό του το Δειλινό. Πώς αλλιώς να εξηγηθούν οι δυο φετινές επιτυχίες των “πρασίνων” που έχουν ηττηθεί από Ανδρογέα και Κύδωνα; Το 62-52 επιτεύχθηκε σχετικά εύκολα για την ομάδα του Σπύρου Καρλάφτη η οποία περιόρισε τον Εργοτέλη σε παθητικό ρόλο (στο τελευταίο δεκάλεπτο) βγάζοντας ενέργεια και περισσότερο πάθος για τη νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν μοιραίο με τις εμφανίσεις που έκαναν ότι κάπου θα χάσουν και περισσότερο από το αποτέλεσμα θα πρέπει να τους προβληματίσει η νέα άσχημη απόδοσή τους. Το ντέρμπι του Λίντο κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων για περίπου 30 λεπτά. Ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 13-9 στο 8’ αλλά στη συνέχεια έβλεπε την πλάτη των αντιπάλων του που κατόρθωσαν να πάρουν διαφορά στην τελευταία περίοδο. “Κλειδί” για την επικράτηση του Δειλινού ήταν η απόδοση του Χρυσουλάκη που βοήθησε σε όλους τους τομείς ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Δοκιμάκη, Βεργετάκη, Βαλαμούτσουνου.

Σημαντική νίκη για τον Κύδωνα

Σ’ ένα παιχνίδι που πρόσφερε πολλές συγκινήσεις, έχοντας... ανατροπές στο σκορ, ο Κύδωνας πήρε σημαντική νίκη, επικρατώντας -προχθές βράδυ, στο κλ. Κλαδισού- της Αναγ. Αρκαλοχωρίου με 73-61.
Οι δυο βαθμοί δεν κατακτήθηκαν τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν σταθερή απόδοση και χρειάστηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο να παραμείνει... ανέπαφο το καλάθι τους, για να δημιουργηθεί αυτή η διαφορά.
Η ομάδα του Ηλιάκη προηγήθηκε 3-0, ισοφάρισαν 7-7 οι φιλοξενούμενοι, στο 6’ το σκορ ήταν 15-9, ενώ 40’’ πριν λήξη η 1η περίοδος, η Αναγέννηση πέρασε πρώτη φορά μπροστά 17-18 και αξιοποιώντας λάθη των αντιπάλων, “έκλεισε” το δεκάλεπτο προηγούμενη 17-23. Μάλιστα, χρειάστηκε να περάσουν 9 λεπτά για να επανακτήσει ο Κύδωνας το προβάδισμα (36-34, στο 19’), ενώ μέχρι τότε είχε βρεθεί να χάνει μέχρι και με  7 πόντους, 20-27 στο 12’.
Με συνεχόμενα τρίποντα στην έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο χανιώτικος Όμιλος ξέφυγε στο σκορ, φτάνοντας στο +12 (51-39 στο 25’), όμως ακολούθησαν και... μαζεμένα λάθη σε άμυνα-επίθεση. Ετσι, το Αρκαλοχώρι έκανε το δικό του σερί, προηγούμενο 52-53 στο 28’ και στα επόμενα περίπου 6 λεπτά, η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι.
Η ομάδα του Ηρακλείου ισοφάρισε τελευταία φορά 59-59 στο 34’30’’ και μέχρι τη λήξη δε... σκόραρε ξανά (είχε 0/4 βολές, 0/4 τρίποντα), δεχόμενη στο διάστημα αυτό 14 πόντους (μ’ ένα τρίποντο, δυο καλάθια και 7 βολές).
Με τον τρόπο αυτό το σκορ έγινε 73-59 και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε “νεκρό χρόνο”, με βολές από φάουλ σε προσπάθεια έξω από τα 6.25μ.

Εύκολα ο Ανδρογέας
Άλλη μια προπόνηση έκανε ο Ανδρογέας κόντρα στη Μεσαρά την οποία νίκησε στην Αλικαρνασσό με 80-45. Το ματς δεν αντέχει σε κριτική καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι εγκλωβίστηκαν στην άμυνα των νικητών κι έχασαν από νωρίς την επαφή με το σκορ.

Μετράει η νίκη
Όσο χρειαζόταν έπαιξε ο Ηρόδοτος προκειμένου να επιβληθεί του Φιλαθλητικού με 59-35 σ’ ένα πολύ κακό ματς. Η ομάδα του Αντώνη Πινακουλάκη συνεχίζει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα ελπίζοντας ότι θα “σπάσει” το ρόδι κόντρα στον Λιβυκό.

Άνετο «διπλό»
Δικαίωσε τα προγνωστικά ο Χερρονάσιος συντρίβοντας τον ουραγό Λιβυκό στην Ιεράπετρα με 93-59. Οι γηπεδούχοι έμειναν για ένα δεκάλεπτο στο ματς καθώς οι παίκτες του Στέλιου Καρκανάκη έκαναν περίπατο στη συνέχεια.

ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ
*Αρκετά ζεστή ήταν η ατμόσφαιρα στο ντέρμπι του Δειλινού με τον Εργοτέλη. Αμφότερες οι ομάδες είχαν τη δική τους νεανική εξέδρα με τύμπανα, πανό και σημαίες που έδωσαν έναν διαφορετικό τόνο.
*Αλλαγή διαιτητή ενδιάμεσα σε αγώνα μπάσκετ δε βλέπουμε συχνά. Συνέβη όμως στο παιχνίδι του Δειλινού με τον Εργοτέλη όταν κατά την ανάπαυλα του πρώτου δεκαλέπτου ο Μιχάλης Μαχαιριανάκης ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι του και δε μπόρεσε να συνεχίσει. Τη θέση του πήρε ο Βαλούρδος που βρισκόταν στο Λίντο όπως συμβαίνει συχνά με μέλη του ΣΥΔΚΑΚ που παρακολουθούν ως θεατές τους αγώνες.