Κοίταξε στα… μάτια και τον ΠΑΟΚ το Ηράκλειο

Το Ηράκλειο για δεύτερο συνεχόμενο ματς έδειξε να έχει αφήσει πίσω του τον κακό του εαυτό των δυο πρώτων αναμετρήσεων στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων και να παρουσιάζει ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Έτσι παρα την ήττα απέναντι στον ΠΑΟΚ με 81-68 έμεινε με το χαμόγελο της αξιόλογης προσπάθειας. Αύριο οι Κρητικοί θα συναντηθούν με τον Προμηθέας στις 16:00, στο ματς που θα ρίξει… αυλαία στο φετινό final-6 της κατηγορίας τους.

Όπως και με τον Ολυμπιακό έτσι και με τον ΠΑΟΚ, το Ηράκλειο μπήκε δυνατά και χωρίς άγχος στην αναμέτρηση. Έτσι με καλή άμυνα κατάφερε να βγει μπροστά και να κρατήσει χαμηλά το σκορ με αποτέλεσμα να γράψει το 11-8 μέχρι και το 9ο λεπτό. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μείωσε στο πόντο δείχνοντας τις προθέσεις του για τη συνέχεια. Παρόλα αυτά το Ηράκλειο έδειξε χαρακτήρα και στην μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου. Έτσι κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 17ο λεπτό, όμως ένα «ξέσπασμα» του ΠΑΟΚ τα τρία τελευταία λεπτά της περιόδου ήταν αρκετό προκειμένου να βγει ο «δικέφαλος του βορρά» μπροστά. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 35-26. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο ΠΑΙΟΚ ήταν αυτό που επέβαλε το ρυθμό του, παρόλα αυτά το Ηράκλειο εξακολούθησε να στέκεται καλά απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Έτσι παρα τη διαφορά -10 (55-45, 30’), οι κρητικοί έβγαλαν όμορφες φάσεις, έκλεψαν μπάλες και έδειξαν να μην παρατάνε το παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «μελανόλευκοι» σφράγισαν το προβάδισμα, έτσι δεν άργησαν να φτάσουν στην τρίτη τους νίκη (3-1) με 81-67 στην διοργάνωση αφήνοντας το Ηράκλειο στο 0-4.

ΠΑΟΚ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 81-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 35-26, 55-45, 81-68

ΠΑΟΚ (Τζώρας): Αχτσής 5, Μητρόπουλος 2, Τανούλης 13, Καραγιαννίδης 9, Κατσαμούρης 15, Κώνστας 6, Χαρίτογλου 9, Παναγιώτου 3, Αστεριάδης, Κόνσουλας 15, Κωνσταντινίδης 4, Μπρουζιώτης.

Ηράκλειο (Μακράκης): Καραδεμήρης, Περαντωνάκης, Βαμβουκάκης 16, Γκίζης 7, Κουκιαδάκης 9, Καραφυλάκης 3, Κατσαμάνης 2, Θαλασσινός Λίσλεβαντ 19, Αυγουστινάτος 8, Κατσαράκης 4.