Πήρε το ντέρμπι και κορυφή για την Ακαδημία.

Σ ένα παιχνίδι αντάξιο της δυναμικότητας των δυο ομάδων και με εναλλαγές στο σκορ που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον, η Ακαδημία, πήρε την νίκη στο νήμα στις Μοίρες επί της Μεσσαράς και κατέκτησε ουσιαστικά την πρώτη θέση στην κατηγορία,

Η ομάδα του Β.Θεοδωρουλάκη, ξεκίνησε δυνατά στο ματς και βρέθηκε στο ημίχρονο να έχει μικρο προβάδισμα (27-24).

Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Νασούφη με αντεπίθεση διαρκείας και με επι μέρους σκορ 21-13, έκανε την ανατροπή και έδειξε πως είχε προβάδισμα νίκη.

Όμως στην τελευταία περίοδο η Ακαδημία με το κυρίαρχο όπλο της την άμυνα, περιόρισε τους γηπεδούχους στους εξι πόντους και με τους 13 που έβαλε αυτή, πανηγύρισε την νίκη κορυφής.

ΜΕΣΣΑΡΑ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 51-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:11-15, 24-27 (ημίχ.), 45-40, 51-53

ΜΕΣΣΑΡΑ (Νασούφης Δ.): Παπαδάκης 17 (1), Κολουντζάκης 4, Δαριβιανάκης Δ.2, Παντερής 6, Δαγαλάκης 9 (1), Μακράκης 2, Αναστασάκης 5 (1), Στεφανουδάκης 6.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θεοδωρουλάκης Β.): Μπελεφάντης 5 (1), Παπαδογιαννάκης 9, Τελλίδης, Σκεπμής 3, Χρυσουλάκης 4, Σταράκης 12 (2), Λαγουδάκης 8 (1), Χατζηκωσταντίνου 12, Θεριάκης.