Μεγάλο "διπλό" στον Κλαδισό για το Εφηβικό του ΟΦΗ.

Στα τελευταία τρία λεπτά κρίθηκε ο αγώνας που έγινε στο κλ. Κλαδισού, με τον ΟΦΗ να φεύγει τελικά νικητής, (47-53), αφού στο διάστημα αυτό φάνηκε πολύ πιο αποτελεσματικός στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα και είχαν μικρό προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Ηρακλείου έπαιξε καλή άμυνα “μπλόκαρε” τους αντιπάλους και μετά το 14' έλεγχε αυτή το σκορ, χωρίς έκτοτε να χάσει την πρωτοπορία.
Ο
Κύδωνας μείωσε 41-44 στο 36', στη συνέχεια έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο (με 1/2 βολές έκανε το 42-44) και ακολούθησε ένα σερί 5-0 των φιλοξενούμενων, το οποίο σε συνδυασμό με τις τρεις χαμένες επιθέσεις από την πλευρά του χανιώτικου Ομίλου, ουσιαστικά έκρινε τον νικητή.

Κύδων-ΟΦΗ 47-53
Διαιτητές: Κώτσου, Δημητρουλάκης
Δεκάλεπτα: 17-12, 23-28 (ημιχρ.) 37-42, 47-53

Κύδων (Κ. Σδράκας): Σ.Τσιράκης, Κατσούλης 17 (1), Βροντάκης, Σκορδυλάκης 15 (2), Δρουβαλάκης 4, Στυλιανάκης,Κόβατς 2, Κιλιτζιράκης, Μπαουράκης 4,Κουκουλάς 4, Δαρατσιανός 1, Χατζάκης.
-Από την ομάδα του Ι.Κόκκινου τους περισσότερους πόντους (21 με 3 τρίποντα) σημείωσε ο Βλαχάκης, ενώ 14 (1) πρόσθεσε ο Χρηστάκης.

Πηγη: "Εφ.Χανιώτικα Νεα".